Best Joomla Template by Web Design
Obraz Jaromíra Vejvody v restaurantu

Škoda lásky je nejznámější skladbou Jaromíra Vejvody:
muzikanta, kapelníka a hudebního skladatele označovaného jako král české dechovky.
Narodil 28.března 1902 ve Zbraslavi. Jako šestiletý se učil hrát na hudební nástroje, od patnácti let se stal členem otcovy kapely, kterou po v roce 1925 po něm převzal.

Napsal přes 70 skladeb, ale největší pozornost na sebe upoutala polka Škoda lásky. Byla otextována v 16 jazycích světa a byla použita ve 136 filmech a televizních seriálech. Právě za tuto skladbu obdržel Jaromír Vejvoda Zlatého Lva radia Luxenburg a televize ZDF. V USA byla vydána poštovní známka a razítko s textem Roll out the Barrel.

Protože se hrála téměř po celém světě všude tak zdomácněla, že ji lidé považovali za svou. Právě proto se stala předmětem mnoha sázek o jejím původu. Názvy Beer Barrel polka, Roll out the Barrel, Rosamunde jsou jen ty nejznámější, ale můžete se skladbou setkat od Japonska až po Ameriku. Objevuje se ve světě v úpravách od klasické dechovky přes swing, country až po disco.

V Roce 2000 byl skladbě Škoda lásky udělen titul Hit století. V roce 2007 byla zařazena do zlatého fondu Osa jako trvale nejhranější skladba v ČR. Na Zbraslavském náměstí, v domě kde Jaromír Vejvoda žil a část svých skladeb napsal je otevřena restaurace s názvem Škoda lásky. V té je umístěn památník dokumentující jeho život a dílo. V roce 1996 byly položeny základy k mezinárodnímu festivalu malých dechových orchestrů "Vejvodova Zbraslav". Tento festival se koná každým rokem poslední víkend v září za účasti našich i zahraničních orchestrů a slouží nejen k propagaci české dechovky ale i k uctění památky jednoho z jejích představitelů.

Jaromír Vejvoda zemřel ve věku 86. let 13.11.1988 a je pochován v rodinném hrobě na hřbitově ve Zbraslavi.

Události